Fundacja Polskich Wartości po raz piąty zorganizowała wyjazd do największego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet, działającego podczas II Wojny Światowej – Ravensbrück. Wyjazd jest związany z, przypadającą w tym roku, 76. rocznicą jego wyzwolenia. Uczestnicy wyjazdu mogli poznać historię obozu oraz przebywających w nim więźniarek, w tym wielu Polek, a także usłyszeć o działaniach mających na celu przywrócenie i podtrzymanie pamięci o obozie i jego ofiarach.
W obozie koncentracyjnym Ravensbrück wieziono ponad 132 tysiące kobiet 27 narodowości, z których zginęło około 90 tysięcy. Ravensbrück to również miejsce cierpienia i męczeńskiej śmierci ok. 32 tysięcy polskich kobiet, dziewcząt i dzieci. Do obozu już 23 września 1939 roku przywieziono pierwsze Polki: działaczki polonijne z Niemiec, członkinie Związku Polaków w Niemczech, Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech, działaczki spod znaku „Rodła“ i nauczycielki języka polskiego. W latach 1942 – 1944 w Ravensbrück na kobietach prowadzono okrutne doświadczenia medyczne. Operacjom kostnym i mięśniowym poddano 86 więźniarek w tym 74 Polki. Większość z nich, jeśli przeżyły, zostało kalekami. Od sierpnia 1944 roku rozpoczął się masowy napływ więźniarek z innych obozów i więzień oraz uczestniczek Powstania Warszawskiego. W okresie od sierpnia do października 1944 roku z powstańczej Warszawy deportowano do obozu ok. 12 000 kobiet i dziewcząt, a większość z nich skierowano niedługo potem do któregoś z podobozów.
Podczas wizyty w obozie wspólnie z uczestnikami wyjazdu oddalimy cześć zamordowanym więźniarkom. Zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty w miejscu rozstrzeliwań więźniarek, w krematorium, pod tablicą upamiętniającą polskie więźniarki, a także pod tablicą poświęconą dzieciom, które zginęły w KL Ravensbrück. Kontynuując tradycję byłych więźniarek i osób, które uczestniczą uroczystościach rocznicowych, na znak pamięci, wrzuciliśmy do jeziora Schwedt czerwone róże. To w nim spoczywają prochy pomordowanych kobiet.
Podczas wyjazdu oddaliśmy również hołd więźniarkom spoczywającym na cmentarzu komunalnym w Fürstenbergu. Znajduje się tam także grób Marka Rzewuskiego. Chłopiec urodził się 8 grudnia 1944, a zmarł z głodu i wycieńczenia 19 kwietnia 1945 r., tuż przed końcem tej strasznej wojny. Grób Marka jest symbolem walki Polskich Matek, ratujących przed śmiercią swoje dzieci urodzone w obozie Ravensbrück.
Po Ravensbrück oprowadzał nas Paweł Woźniak – znawca historii obozu i propagator pamięci o jego ofiarach.
Partnerzy:
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.