Czas tak szybko upływa, że trudno uwierzyć, ale właśnie zakończyliśmy X edycję akcji Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Boże Narodzenie 2023. Przez wszystkie te lata byliśmy wierni idei niesienia pomocy Polakom mieszkającym na Litwie i Łotwie, zmieniał się tylko jej zakres i wielkość.

Tegoroczną edycję Paczki rozpoczęliśmy 28 września od konferencji prasowej. Tego dnia również w całej Polsce ruszyły zbiórki produktów do paczek. W ramach promocji akcji odbyliśmy kilkadziesiąt spotkań w szkołach, podczas których opowiadaliśmy o Paczce i zachęcaliśmy do przyłączenia się do zbiórek. Celem tych spotkań było także zainspirowanie dzieci i młodzież do pomagania i angażowania się w wolontariat. Wolontariusze akcji z całej Polski prowadzili zbiórki produktów, przygotowali wydarzenie zachęcające do jej wsparcia, wykonali kartki świąteczne z życzeniami. Po zakończeniu zbiórki dary zostały dostarczone do Szczecina i przygotowane do pakowania, które zaplanowaliśmy na 1 i 2 grudnia.

 Już od kilku lat, dzięki uprzejmości Dowództwa 14 Zachodniopomorskiej Brygady Terytorialnej w Szczecinie, pakowanie odbywa się w sali gimnastycznej, na terenie jednostki wojskowej.
W dwudniowym pakowaniu udział wzięło ok. 150 wolontariuszy, którzy segregowali zebrane produkty, składali kartony, przygotowali paczki dla dzieci. Drugiego dnia do wolontariuszy dołączyli zaproszeni goście: Partnerzy, Sponsorzy i Darczyńcy. Z okazji jubileuszy Paczki, przygotowaliśmy specjalne statuetki dla firm, instytucji i osób, które przez lata wspierały naszą akcję. Otrzymali je: Grupa Azoty Zakłady Chemiczne “Police” S.A. , którą odebrał Pan Prezes Mariusz Grab, Port Szczecin-Świnoujście , którą w imieniu Zarządu Odebrał Pan Dyrektor Dariusz Śpiewak, Monika Kuźmińska  Burmistrz Miasta Węgorzyno, Przemysław Nagórski – Prezes Zarządu INFRA-PORT Sp. z o.o., Edward Osina – Prezes Zarządu CALBUD  w imieniu którego statuetkę odebrał Arkadiusz Litwiński, Gheorghe Marian Cristescu – Prezes Zarządu Fundacja Hotele dla Medyków,  Andrzej Bednarek – Starosta Policki w imieniu którego statuetkę odebrała Pani Agnieszka Rychlik-Bakalarz, Marcin Posadzy  – Dyrektor Oddziału Totalizatora Sportowego Sp. z o.o. w Szczecinie,  ks. Maciej Szmuc – Dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ,  Dariusz Smoliński – Prezes Zarządu Polskie Terminale S.A., Piotr Nagórski – Prezes Banku Żywności im. Jacka Kuronia w Szczecinie. Chcąc uczcić 10. edycję akcji, przygotowaliśmy też słodki poczęstunek: biało – czerwone babeczki, które zostały ułożone w kształt serca – logo Paczki.

W pakowaniu udział wzięli:  żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Terytorialnej w Szczecinie, żołnierze 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie,   uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcące im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi w Policach, młodzież z Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Trzebieży, młodzież z Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Jana Pawła II w Rzepczynie – Salezjanie, młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 w Szczecinie, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego  nr 13 w Szczecinie, harcerki, działacze opozycji antykomunistycznej. Dziękujemy! Praca w takiej ekipie to sama przyjemność!

Tuż po zakończeniu pakowaniu grupa 10 osób, 3 samochodami (2 dostawczymi, 1 osobowy) oraz TIR wyjechali na Litwę, aby już 3 grudnia rozpocząć przekazywanie zakupionych i zebranych darów.  W sumie przygotowaliśmy 1900 paczek, w tym 1300 żywnościowych, 300 z chemią gospodarstwa domowego, artykułami szkolnymi oraz 320 paczek dla dzieci. Paczka rodzinna składała się z 25 głównych produktów (art. spożywczych o długim terminie przydatności między innymi: mąka, cukier, makarony, herbata, kawa, ryż, brzoskwinie w puszcze, kakao, konserwy rybne i mięsne, olej, wędlin, słodyczy) oraz świecy Caritasu i opłatka. Każda paczka zawierała także kartkę świąteczną z życzeniami.  Pierwsze paczki z darami trafiły w tym roku do Pani Aleksandry i jej niepełnosprawnej córki, które jak zawsze czekały na nas z szerokim uśmiechem. Mimo wieku, Pani Aleksandra zawsze przygotowuje smaczne przekąski, a na ziemniaki z pieca czekają wszyscy. Kolejne kroki w tym dniu drużyna wyjazdowa skierowała do Pani Halinki oraz Pani Janinki. U Pani Halinki jak zawsze przed domem powiewała biało – czerwona flaga, a gospodyni przywitała nas jak rodzinę. Niesamowita jest ilość skarpetek zrobionych na drutach, które otrzymujemy w formie podziękowania i które stały się nieodzownym elementem wizyt u Pani Halinki. W niedzielę odwiedziliśmy także Panią Jadzię i jej rodzinę.

Po zakończeniu wizyty ruszyliśmy już do naszej „bazy” w Butrymańcach, gdzie jak każdego roku czekała na nas niestrudzona i niesamowita Pani Wanda. Zawsze czujemy się tam jak w domu. Tam czekała na nas niespodzianka, bo przyjechały się z nami spotkać dwie niesamowite dziewczyny: Adriana i Kamila, uczestniczki Kresowych Wakacji. Kolejne dni przekazania paczek z produktami to spotkania od samego rana do nocy. Trafiły one do:  Stowarzyszenia Emerytów w Solecznikach, Stowarzyszenia Miłosierdzia Bożego w Solecznikach, Caritasu w Ejszyszkach, Gminy Kamionka, za pośrednictwem wspaniałej Starosty Pani Teresy, Gimnazjum w Turgieleach, Zespołu Folklorystycznego „Turgielanka”, Parafii w Soleczniach, Suderwskiej Szkoły Podstawowej im. Mariana Zdziechowskieg, Szkoły i Przedszkola    Wilija w Wilnie – Taikos, Klubu Weteranów Armii Krajowej w Wilnie, Szkoły im. Szymona Konarskiego w Wilnie, Parafii Świętego Ducha w Wilnie, Szkoły w Pikieliszkach, Gminy Butrymańce, Starostwa w Rudominie, Parafii w Rudziszkach, Starostwa Koleszniki, miejscowości Rakańce, Szkoły im. Józefa Piłsudzkiego na Łotwie oraz osób  prywatnym. Również w tym roku, na 6 grudnia przygotowaliśmy coś specjalnego dla najmłodszych rodaków. Udaliśmy się do szkół i przedszkoli, w których oprócz upominków dla dzieci, przekazaliśmy paczki rodzinne, artkuły szkolne, chemię i nową odzież. Święty Mikołaj pojawił się w: Polskiej Szkole Specjalnej w Soleczniach, Przedszkolu w Butrymńcach, Janczunach i Ejszyszkach oraz Szkole w Dajnowie. W ostatnich dnia pobytu odwiedzaliśmy rodziny z dziećmi oraz przekazaliśmy paczki do Hospicjum w Wilnie. Koszt organizacji akcji Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Boże Narodzenie 2023 to ponad 200 000 zł.

Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to dar serca od Polaków dla Polaków, który przekazujemy już od dziesięciu lat. Niesienie pomocy naszym Rodakom z Litwy I Łotwy jest możliwe przede wszystkim dzięki zaangażowaniu setek osób z całej Polski. Organizatorzy zbiórek, wolontariusze, sponsorzy oraz indywidualni darczyńcy łączą się symboliczną nicią dobroci i solidarności. Dziękujemy z całego serca, że dołączyliście do tego grona, dokładając swoją cegiełkę do tego wspólnego dzieła.

 

Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Boże Narodzenie 2023 realizowana jest przy współpracy:

Sponsor Główny: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
Patronat Honorowy: Wojewoda Zachodniopomorski
Darczyńca: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza
Darczyńca: Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.
Darczyńca: Fundacja Orlen dla Pomorza
Darczyńca: Fundacja Enea
Darczyńca: Fundacja PGE
Darczyńca: Paneldoor
Darczyńca: Starostwo Polickie
Darczyńca: Gmina Węgorzyno
Darczyńca: Fundacja Hotele dla Medyków
Partner: Enea Wytwarzanie Sp. z o.o.
Partner: Netto Sp. z o.o.
Partner: Totalizator Sportowy Sp. z o.o.  Oddział Szczecin
Partner: Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej
Sponsor: INFRA-PORT Sp. z o.o.
Sponsor: SEC Sp. z o.o.
Sponsor: Polskie Terminale S.A.
Patronat medialny: TVP 3 Szczecin
Patronat medialny: Głos Szczeciński

 


X edycja akcji Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Boże Narodzenie 2023