Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w uroczystościach z okazji 72 rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück.
W tym największym obozie koncentracyjnym dla kobiet więziono podczas II wojny światowej ponad 132 tysiące kobiet 27 narodowości, z których zginęło około 90 tysięcy. Ravensbrück to również miejsce cierpienia i męczeńskiej śmierci ok. 32 tysięcy polskich kobiet, dziewcząt i dzieci. Do obozu już 23 września 1939 roku przywieziono pierwsze Polki: działaczki polonijne z Niemiec, członkinie „Związku Polaków w Niemczech“, „Związku Harcerstwa Polskiego“ w Niemczech, działaczki spod znaku „Rodła“ i nauczycielki języka polskiego.
W latach 1942-1944 w Ravensbrück przeprowadzono pod przymusem zbrodnicze operacje doświadczalne wyłącznie na młodych Polkach – więźniarkach politycznych. Operacjom kostnym i mięśniowym poddano 86 więźniarek, przy czym wiele z nich, które przeżyły, zostało kalekami.
Fot. Paweł Woźniak, Ryszard Porzyński
Więźniarkami obozu były m.in. Zofia Pociłowska, Maria Bortnowska, Karolina Lanckorońska, Wanda Półtawska czy Grażyna Chrostowska. Niezmierzone cierpienia, jakim poddane było pokolenie Polaków żyjących w czasie II wojny światowej, nie mogą być zapomniane. To miejsce, ok. 100 km na północ od Berlina, zasługuje na otoczenie szczególną pamięcią, jako symbol walki polskich kobiet o zachowanie człowieczeństwa i godności w skrajnie trudnych warunkach obozu koncentracyjnego i cmentarz, na którym „Jedynym Ich grobem jest nasza pamięć”.
Przewidziane jest przybycie grupy ok. 20 byłych więźniarek KL Ravensbrück, grupy młodzieży z Polski (ok. 100 osób) w ramach programu VI edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów“ realizowanego przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.
Z Berlina przybędą przedstawiciele Związku Polaków w Niemczech – oddział Berlin, wierni z Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie, młodzież z polonijnej drużyny piłkarskiej FC Polonia Berlin.
Na nasze zaproszenie planują również przyjazd do Ravensbrück: grupa naszych rodaków ze Szczecina m.in. klerycy szczecińskiego seminarium duchownego, przedstawiciele Gwardii Narodowej, młodzież szkolna. Po raz kolejny swoje przybycie zapowiedziały siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
Wzór e-maila z prośbą o akredytacje na uroczystości w Ravensbrück dla dziennikarzy znajduje się w załączniku. Prośbę prosimy kierować pod adres: seferens@stiftung-bg.de.
Dr. Horst Seferens I Referent für Presse- und Öffentlichkeitsarbeit
Stiftung Brandenburgische Gedenkstätten
16515 Oranienburg I Heinrich-Grüber-Platz I
Tel. 03301-810920, Fax 03301-810926, e-Mail: seferens@stiftung-bg.de
PROGRAM: 23 kwietnia 2017 (Niedziela)
– 08:45 – Modlitwa przy grobie polskich kobiet zamordowanych w KL Ravensbruck. Cmentarz komunalny Friedhofsweg 4, 16798 Fürstenberg /Havel.
www.google.de/maps/@53.1806654,13.1383564,17z
– 10:00 – Oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych.
Die Mahn – und Gedenkstätte Ravensbrück, Str. der Nationen 1, 16798 Fürstenberg/Havel.
www.google.de/maps/@53.1911789,13.1640483,15z
– 11:30 – Złożenie kwiatów w miejscach pamięci na terenie byłego obozu.
– 13:00 – Msza św. pod przewodnictwem J. E. ks. Abp. Andrzeja Dzięgi = – Metropolity Szczecińsko – Kamieńskiego w intencji zamordowanych i żyjących więźniarek.
– 14:30 – Zwiedzanie byłego obozu KL Ravensbrück.
Plan może ulec nieznacznej zmianie.
Czas przejazdu i odległość:
– Szczecin – Ravensbrück – ok. 1 godz. 40 min. (ok. 120 km)
– Berlin – Ravensbrück – ok. 1 godz. 20 min. (ok. 100 km)
Więcej informacji:
– www.ravensbruck.pl
– www.ravensbrueck.de
– www.pmk-berlin.de
– www.ravensbrueck.de/mgr/neu
– www.youtube.com/watch?v=jf41-WDlAX0
– www.youtube.com/watch?v=bdsfSe-3hUA
– www.youtube.com/watch?v=ZILyIqfYTB4
Kontakt:
Paweł Woźniak:
e-Mail: Pawel.Wozniak@t-online.de
mobil: 00491572707829
Organizatorzy:
– Stiftung Brandenburgische Gedenkstätten
– Instytut Pamięci Narodowej – Biuro Edukacji Narodowej
– Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie
– Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
– Polska Misja Katolicka w Berlinie
– Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska
– Polski Przedstawiciel w Międzynarodowym Komitecie Ravensbrück
– Fundacja Polskich Wartości
Do pobrania:
– Akredytacja na uroczystości
– Program uroczystości
– Historia KL Ravensbrück
Sponsor wyjazdu: ENERGA SA